Ако вам блиска особа болује од алкохолизма – шта урадити

Помаже Бог!

Интересује ме Ваш савет. Наиме, отац ми је алкохоличар већ 3 године и не пада му на памет да престане да пије, иако му је здравље озбиљно нарушено због шећера, гихта, циркулације…
Пре 9 година се од алкохолизма излечио тако што је пао у шећерну кому, па га је Бог сам натерао да престане да пије. Плашим се да ће се овог пута ово завршити много горе.

Које молитве читати за њега?

 

ОДГОВОР СВЕШТЕНИКА:

Бог помогао,

Препоручио бих ти књигу „Благо човеку који не пије“ коју је издала СВЕТИГОРА.

Молитва Св. Бонифатију Мученику

О свети Бонифатије, милостиви слуго Милосрднога Владике!

Услиши оне који прибегавају теби, и који се налазе свезани у узама пагубне привезаности за опијање, и као што у своме земаљском животу никада ниси одбио да помогнеш онима који су (помоћ) од тебе тражили, тако и сада избави несрећне слуге твоје (поменути имена) .

Када, богомудри оче, град утуче твој виноград, ти, заблагодаривши Богу, заповеди да се оно мало сачуваних гроздова скупи у пресу за вино и да се позову ништи.

Затим, узевши ново вино, ти разли по капљу по свим судовима које беху у епископији, и Бог, Који испуњава молитву милостивих, саврши преславно чудо; вино се у преси умножи и ништи (вином) напунише сасуде своје.

О Светитељу Божији!

Као што си негда, због милостивости твоје умножио вино ради црквене потребе и ради убогих, тако га, блажени, сада умањи тамо где оно наноси штету, избави од привезаности за њега (поменути имена), који се предају срамној страсти опијања, исцели их од тешког греха, ослободи од бесовскога искушења, утврди их слабе, дај им немоћнима снаге и силе да доброуспешно победе то искушење, врати их к здравом, трезвеном животу, управи их на пут труда, разбуди у њима стремљење к трезвености и духовној бодрости.

Помози им, угодниче Божији Бонифатије, када жеђ за вином почне да им пали непце, уништи погубне жеље, освежи уста њихова небеском свежином, просветли очи њихове, управи ноге њихове на степенице вере и наде да би се, оставивши своју страст за опијањем, која повлачи за собом одлучење од Царства Небескога, утврдили у побожности, удостојили непостидне и мирне кончине и, у вечној светлости бесконачнога Царства славе, достојно прослављали Господа нашега Исуса Христа са Беспочетним Његовим Оцем и са Пресветим и Благим и Животворним Духом у векове векова.

Амин.

Молитва преподобноме Мојсију Мурину

О велика сило покајања!

О неизмерива дубино милосрђа Божијег!

Ти, преподобни Мојсије, беше најпре разбојник, али се потом ужасну својих грехова, згрози се њих и у покајању оде у манастир и тамо, у великом плачу, због својих безакоња, и у тешким подвизима си дане своје до кончине своје и удостојио си се Христове благодати праштања и дара чудотворења.

О Преподобни, ти који си од тешких грехова достигао до чудесних врлина, помози и рабима који ти се моле (поменути имена), увученим у погибељ тако што се предају неумереној и штетној, за душу и тело, употреби вина.

Управи на њих свој милостиви поглед, не одбаци их и не презри их, но помози онима који ти прибегавају.

Моли, свети Мојсије, Владику Христа да их не одбаци Он, Милосрдни, и да се не узрадује ђаво њиховој погибији, него да поштеди Господ те немоћне и несрећне (поменути имена) , којима је овладала погубна страст пијанства, јер сви смо ми Божија створења и искупљени смо пречистом Крвљу Сина Његовог.

Услиши, преподобни Мојсије, њихову молитву, одагнај од њих ђавола, даруј им силу да победе страсти своје, помози им, пружи руку своју, изведи их на пут добра, ослободи их од робовања страстима и избави их од опијања да би они обновљени, у трезвењу и светломе уму, узљубили уздржање и благочешће и верно прослављали Свеблагог Бога, Који свагда спасава Своја створења.

Амин.

свештеник Милан,  Светосавље.орг

 

На овај одговор оца Милана предлажемо да се прочита и житије светог мученика Бонифатија.

У његовом житију можемо видети да је он, пре обраћења Христу, живео као пијаница и као блудник.

Житија светитеља попут светог Бонифатија нам на најживописнији и најупечатљивији начин сведоче да нема греха од којег нас Христос не може ослободити ако се Њему у покајању и молитви обратимо. Ма колико тај грех био велик и ма колико наша душа бивала годинама поробљена њиме.

Интересантно је да се овај светитељ прославља управо на дан када се у свету “слави” Нова година – прослава коју најчешће прати блуд и опијање.

Житије овог мученика даје одговор и на сумње особа које у свом окружењу имају особу поробљену страшћу алкохолизма или блуда: да ли се зависник може избавити од овако великих проблема.

Пријатељи светог Бонифатија, који су знали за његов пређашњи грешни живот, тражећи га где је запитали су се:

“Зар ће пијаница и блудник страдати за Христа?”

Богу је све могуће, зато се Њему и молимо.

А живот светог Бонифатија нам даје и опипљиву потврду Божије свемоћи.

Уредник сајта Има наде

 

Свети мученик Бонифатије, прославља се 1.јануара по грађанском календару.

 

 

БЕЈАШЕ у Риму једна жена бојарка, по имену Аглаида; отац јој Акакије раније беше начелник града Рима. Млада и лепа, богата власница огромног имања наслеђеног од родитеља, без законитог мужа, Аглаида провођаше дане своје у блудочинству и гресима, побеђивана страшћу немоћног тела.

Имађаше она вернога слугу, управитеља њенога дома и имања; он бејаше млад и врло леп; звао се Бонифатије.

Са њим она живљаше у грешним односима, задовољавајући своју телесну пожуду.

Говорити о овоме није срамно пошто ће даље бити речи о блаженој и чудесној промени њиховог живота; јер када хвалимо светитеље, онда не прећуткујемо и раније грехе њихове, да се покаже да нису сви од младости били добри и праведни, него су, слично другима, имали покварен живот, али се усавршише истинским покајањем, добром променом душе и великим врлинама, и прославише светошћу.

О томе се говори у Житијима Светих зато, да и ми грешни не би очајавали него да би похитали да исправимо себе, знајући да и после грехова, уз помоћ Божију, можемо постати свети, ако то само сами пожелимо и потрудимо се.

И заиста дивна је то и радосна срцу повест у којој чујемо како грешник, који чак ни наде на спасење нема, неочекивано постаје свет, а притом и мученик Христов.

Пример тога је овај свети Бонифатије.

Он најпре живљаше у нечистоти и беше пијаница, а потом постаде исповедник и сјајни подвижник и славни страдалац за Христа.

Но Бонифатије и у време свог развратног живљења, мада робоваше греху, ипак имађаше неке, достојне похвале, врлине: беше он милостив према сиромасима, пун љубави према путницима, и жалостиван према свима који су у невољама; и он једне обасипаше богатом милостињом, друге с љубављу збрињаваше, треће самилосно и саосећајно помагаше.

Имајући свагда у срцу свом жељу да се поправи, Бонифатије често уздисаше к Богу, да га Он избави из ђавољих замки и да му помогне постати господарем над својим пожудама и страстима.

И Господ не презре створење своје, и не остави да овај делимично добродетељан човек и даље тоне у убитачној похотљивости, нити допусти да он дела милосрђа свога и надаље каља нечистим гресима, него благоизволе уредити тако да скверна дела његова бише омивена проливањем сопствене крви његове, и тиме душа његова би украшена као царском порфиром и овенчана венцем мученичким.

А то се догоди на следећи начин.
У то време бејаше силно гоњење хришћана, дубока тама идолска покриваше сав Исток, и мноштво верних биваше мучено и убијано за Христа. Госпођи пак Бонифатијевој сину у глави спасоносна мисао, а срце јој обузе неодољива жеља: да има у дому свом мученичке мошти. И пошто међу слугама својим она не налажаше другога, сем Бонифатија, који би јој ову замисао верно и ревносно остварио, она позва Бонифатија, откри му своју жељу и насамо му рече:

Теби је познато, брате, коликим гресима оскврнависмо себе ја и ти, ни најмање не бринући о будуђем животу, и како ћемо предстати Страшном суду Божјем, на коме ћемо по делима својим бити осуђени на тешке муке.

Но ја сам чула од једног побожног човека, да ко има код себе мошти мученика Христових, и поштује их, тај добија велику помоћ ка спасењу, и у дому његовом грех се не умножава; штавише, такав се може удостојити оног вечног блаженства, које су се удостојили сами свети мученици. А многи и сада, како говоре, извршују дивне подвиге за Христа, и предајући тела своја на мучење добијају мученичке венце. Стога ми ти послужи у овој ствари: ето, дошло је време да ти на делу покажеш колику љубав имаш према мени. Отпутуј брзо у о!не земље где се врши гоњење хришћана, и постарај се донети ми мошти једног од светих мученика, да их чесно положим код себе, и да подигнем цркву томе мученику, и да њега свагда имам као свог чувара и заштитника и сталног посредника пред Богом.
Саслушавши Аглаиду, Бонифатије с радошћу пристаде на њен предлог, сав готов за такав потхват. Госпођа му даде много злата, пошто је било немогуђе узети тела мученика без поклона и тешког злата: јер незнабошци мучитељи, видећи велику љубав и усрће хришћана према моштима, не даваху их забадава него их продаваху по скупу цену, и тиме силне приходе себи стицаху. Са тог разлога Бонифатије узе од своје господарице мноштво злата, како за откуп мученичких моштију тако и за раздавање милостиње ништима. Припреми он такође и разне мирисе, платна и све остало што је потребно за увијање и пренос светих моштију. Узевши са собом и много слугу госпође своје, а пријатеље своје, и коње, он спреман већ крену на пут.

Но полазећи из куђе он смејући се рече госпођи својој:

А шта ће бити, госпођо, ако ја не нађем никакво тело мученика, па теби донесу моје тело за Христа намучено, да ли ћеш га примити с чашћу?

Аглаида се насмеја, назва га пијаницом и грешником, и укоравајући га рече му:

Брате, сада је време не за шаљење већ за побожно страхопоштовање. Потребно је теби да на путу строго чуваш себе од сваке непристојности и неозбиљности; свети посао ваља обављати чесно и ваљано, и путовати у кротости и уздржању: имај стално на уму да ти идеш послужити светим моштима, којих нисмо достојни не само коснути се него ни погледати на њих. Путуј дакле с миром: а Бог који је узео на себе обличје слуге и пролио крв Своју за нас, нека нам прости грехе наше и пошље ти Ангела Свог, и нека путовање устроји на добро и напредак.
Бонифатије прими к срцу савет госпође своје, и крену на пут.

Размишљајући о томе чега се он има дотицати својим оскврнављеним, грешним рукама, Бонифатије стаде туговати због пређашњих грехова својих; и дошавши у страх Божји он се поче постити: не јести меса, не пити вина, него се усрдно и често молити. Јер страх је отац стражењу, а стражење је мајка унутрашњег спокојства; спокојство продубљује савест; савест чини то, да душа као у некој чистој и неузбурканој води гледа своју нелепоту; а то све пораћа почетак и корен покајања.

Тако Бонифатије посади у себи корен покајања, почевши од страха Божијег, и од стражења над собом, и од испитивања своје савести.

Својим постом и уздржањем и непрестаним молитвама он очигледно пројављиваше своју жељу за савршеним животом.
Када Бонифатије стиже до Мале Азије и уђе у знаменити Киликијски град Тарс,[1] у њему тада, за царовања Диоклецијана и његовог сауправитеља Максимијана, затече жестоко гоњење хришћана. Оставивши слуге у гостионици, он им наложи да се одморе од напорног пута, а сам, не одмарајући се, одмах пође да види страдање мученика о којима је раније слушао. Дошавши на место мучења, он угледа мноштво народа који се био слегао да посматра мучења, вршена на хришћанима. Виде Бонифатије разноврсна мучења светих: једина кривица свију њих беше хришћанска вера и побожан живот. Но стављаху их на неједнаке муке: један је висио главачке, а испод њега је буктао огањ; други је био крстолико растегнут, привезан за четири стуба; неко је лежао преструган тестером; некога су мучитељи стругалп оштрим оруђима; једноме су очи вадили, другоме удове одсецали; једнога беху набили на колац, који му до грла пролажаше; некоме беху кости поломљене и смрскане, другоме руке и ноге одсечене те се као клупче ваљаше по земљи. Но свима њима беше заједничко: јуначко трпљење, и на лицима свију њих видела се духовна радост, јер укрепљавани благодаћу Божјом они подношаху неподношљиве за људску природу муке.
Блажени Бонифатије пажљиво посматраше све то, час дивећи се јунаштву мученика, час желећи себи исти такав венац. Затим, испунивши се сав божанске ревности, он стаде усред мучилишта и поче грлити мученике којих већ беше двадесет на броју. Онда на сав глас ускликну да га сви чују:

Велики је Бог хришћански, велики! јер помаже слугама Својим и укрепљује их у тако великим мукама!
Рекавши то, он поново стаде грлити мученике и с љубављу им целивати ноге; а онима који не имађаху ноге он целиваше остале делове тела. Грлећи мученике, он их притискиваше на груди, и називаше их блаженима, јер ће, јуначки претрпевши краткотрајне муке, они одмах добити вечни покој и утеху и бесконачну радост. При томе Бонифатије се мољаше за себе: да постане садруг мученицима у истом подвигу и заједничар венаца које ће они добити од Подвигостројитеља – Христа.
Сав народ упери своје погледе на Бонифатија, нарочито судија који сеђаше на судишту и мучаше свете страдалце. Видећи пред собом човека дошљака и непозната, судија упита:

Ко је овај и откуда је?

И одмах нареди да га ухвате и доведу преда њ; и упита га:

Ко си ти?

Хришћанин, одговори свети.

Но судија настојаваше да он каже своје име и порекло.

Светитељ одговори:

Прво и најмилије моје име јесте хришћанин, а дошао сам овамо из Рима. Ако пак хоћеш да сазнаш и оно име које ми родитељи наденуше, оно гласи: Бонифатије.

Судија онда рече:

Бонифатије, док ти нисам искидао тело и поломио кости, приступи и принеси жртву великим боговима. Принесеш ли, удостојићеш се великих блага, умилостивићеш богове, избавићеш се од мука које ти предстоје, и добићеш од нас многе дарове.

На то Бонифатије одговори:

Не би требало чак ни одговарати на твоје речи, али ипак ћу рећи оно што сам већ много пута поновио: хришћанин сам. И само ћеш то чути од мене; ако пак не желиш слушати то од мене, онда чини са мном што ти је воља.
Када Бонифатије то рече, судија одмах нареди да му свуку хаљине, обесе главачке и силно бију. И светитељ би тако страховито бијен, да му од тела отпадаху читава парчад меса и кости му се провидеше. А он као не осећајући болове, не обраћаше пажњу на задаване му ране, него упираше очи своје једино на свете мученике, видећи у њиховом страдању пример за себе и утешавајући себе тиме што се удостоји заједно с њима страдати за Христа.
Потом мучитељ нареди да му мало олакшају муке, па покушавајући поново да га речима усаветује, говораше му:

Бонифатије, овај почетак мучења нека те уразуми шта је боље за тебе изабрати: већ си искусио неподношљива страдања, зато се смилуј на себе, јадниче, и принеси боговима жртву; иначе ћеш одмах бити стављен на највеће и најстрашније муке.

Светитељ одговори:

Зашто захтеваш непристојне ствари од мене, безумниче? Ја не могу ни да чујем о твојим боговима, а ти ми налажеш да им принесем жртву!
Тада судија, бесан од гњева, нареди да мученику зарију оштре игле испод ноката на рукама и ногама. А светитељ, уздигавши очи и ум к небу, трпљаше ћутећи. Затим мучитељ измисли опако мучење: нареди да се растопи олово и улије у уста светитељу. Када олово топљаху, светитељ подиже руке к небу и мољаше се говорећи:

Господе мој Исусе Христе,

Ти си ме укрепио у досадашњим мукама, буди и сада са мном олакшавајући ми болове.

Ти си ми једина утеха:

Покажи очигледно да ми помажеш победити Сатану и овог неправедног судију,

јер као што сам знаш ради Тебе страдам.
Завршивши молитву, Бонифатије се обрати к светим мученицима с молбом, да му својим молитвама помогну претрпети ту страшну муку. Мучитељи приступивши отворише му гвозденим справама уста и налише му олово у грло, али то не повреди светитеља.

А када присутни људи видеше таку свирепост и мучење, згрозише се и стадоше викати:

Велики си, Боже хришћански! Велики си, Царе Христе! Сви верујемо у Тебе, Господе!

Тако вичући сви кренуше ка оближњем идолском храму са жељом да га сруше, а против судије викаху и камењем се на њега бацаху да га убију. Судија пак напусти судиште и са срамом побеже својој кући, наредивши да Бонифатија држе под стражом.
Сутрадан изјутра, пошто се народна врева беше стишала и буна престала, судија се поново појави на судишту, изведе преда се Бонифатија, и хуљаше име Христово и исмеваше начин на који је Христос био распет.

А светитељ, не подносећи хулу на Господа свог, изговори много увредљивих речи против судије, и узврати му ругајући се бездахним боговима њиховим и изобличавајући слепило и безумље оних који им се поклањају.

Тиме светитељ поново разјари судију, и овај одмах нареди те узавреше казан са смолом и у њега вргоше светог мученика.

Али Господ не остави слугу свога:

Ангео изненада сиђе с неба, ороси мученика у казану, а смола се просу из казана, наоколо сукну силан пламен и опали многе од присутних незнабожаца; сам пак светитељ изиђе потпуно здрав, без икакве повреде од огња и смоле.
Тада мучитељ, видећи силу Христову, уплаши се да и њега не снађе неко зло, и нареди да Бонифатија одмах посеку мачем.

Војници узеше мученика и одведоше на посечење.

Светитељ, измоливши дозволу да се помоли Богу, окрену се истоку и моља ше се говорећи:

Господе, Господе Боже!

удостој ме милости Твојих, и буди ми помоћник сада, да ми враг због грехова мојих у безумљу почињених не препречи пут к небу, него прими у миру душу моју и смести је са светим мученицима који пролише крв своју за Тебе и очуваше веру до краја;

а стадо које си стекао чесном крвљу Својом, људе Твоје, Христе, блиске мени, избави од незнабожја и заблуде многобожачке, јер си Ти благословен и постојиш вавек!
Помоливши се тако, Бонифатије приклони под мач главу своју и би посечен; из ране његове истече крв са млеком. Неверни, видећи ово чудо, одмах се обратише ка Христу, њих пет стотина педесет људи, и одбацивши одвратне идоле присајединише се вернима.

Таква беше кончина светог Бонифатија који, полазећи од куђе на пут предсказа, смејући се, својој госпођи оно што стварно доказа и изврши на делу.
Међутим пријатељи Бонифатијеви, а слуге Аглаидине, што беху с њим дошли ради набављења моштију, не знајући ништа о ономе што се догодило, сеђаху у гостионици и очекиваху Бонифатија.

Но видећи да се он до увече не враћа, они се чуђаху; али кад он не дође ни сву ноћ ни сутрадан, они стадоше говорити између себе и осуђивати га, као што касније сами причаху , претпостављајући да се он негде напио и с блудницама занео. И смејући се говораху: Ето како наш Бонифатије тражи свете мошти!

Но пошто се Бонифатије не врати и друге ноћи, па и трећега дана, они се узнемирише, и почеше га тражити по свему граду ходећи и распитујући за њега. Случајно, или боље рећи по промислу Божјем они сретоше човека, који беше брат коментарисија који вођаше записник на суду при истјазавању мученика и доношењу смртних пресуда њима, и упиташе га да није видео једног човека, странца, који је овамо допутовао. Он им одговори да је јуче један странац на мучилишту био много мучен за Христа, па на смрт осуђен и мачем посечен. Притом рече:

Не знам да ли је то тај кога ви тражите. Но реците, какав изгледа тај човек?

Они му описаше спољашњи изглед Бонифатијев: није великог раста, има смећу косу; указаше такође и на друге особености његова лица.

Тада им тај човек рече:

Зацело то и јесте тај кога тражите.

Но они не вероваху, и рекоше:

Не знаш ти тога човека кога ми тражимо.

И разговарајући међу собом они спомињаху ранију нарав Бонифатијеву, и исмевајући га говораху:

Зар ће пијаница и блудник страдати за Христа?

Међутим брат коментарисијев упорно остајаше при своме мишљењу, и говораше:

Такав по изгледу, како га ви описујете, човек јуче и прекјуче би истјазаван на суду. Уосталом, шта вам смета да идете и видите његов леш који лежи на месту где је он посечен?
Они онда пођоше за тим човеком и дођоше на место посечења, где стајаше војничка стража која чуваше тела светих мученика, да их хришћани не би украли. И тај човек који иђаше испред њих показа им посеченог мученика и рече:

Није ли то тај кога ви тражите?

А они када угледаше мучениково тело, одмах почеше распознавати друга свог; нарочито пак када главу његову која је одвојено лежала прислонише уз труп, тада потпуно јасно познаше и убедише се да је то Бонифатије, и веома се удивише; али се уједно и постидеше што о њему рђаво мишљаху и говораху; усто се и бојаху да их не постигне неко зло што су осуђивали светитеља и исмевали његово живљење, не знајући помисли срца његова и добру намеру његову.

Док они посматраху лице светитељево и запрепашћени дивљаху се, они одједном угледаше где Бонифатије полако отвори очи своје и с љубављу гледаше на њих као на пријатеље своје, уста му се осмехују, лице му сија, и он целокупним изгледом као да им говори да им опрашта све чиме су се огрешили о њега. Они се ужаснуше и уједно обрадоваше, и лијући топле сузе плакаху над њим и говораху:

Слуго Христов, заборави грехе наше, јер неправедно осуђивасмо живљење твоје и безумно те исмевасмо!
Затим они дадоше незнабошцима пет стотина златника, па узеше тело и главу светог Бонифатија; и помазавши их мирисима, увише их у чиста, за то спремљена, платна, положише их у сандук, и кренуше натраг у постојбину, возећи тело мученика госпођи својој.

Када се они приближише Риму, Ангео Божји јави се у сну Аглаиди и рече јој:

Спреми се те прими онога који раније беше слуга твој а сада је брат наш и саслужитељ; прими онога који беше слуга а сада је господин твој, и побожно га поштуј, јер је он чувар душе твоје и заштитник живога твог.
Она пробудивши се препаде се: онда узе неколико угледних црквених клирика, па изиђе у сусрет светом мученику Бонифатију, кога она раније посла на пут као слугу, а сада при повратку прими га у дом свој, као господина свог, побожно са многим сузама радосницама. И спомену се она светитељевог пророчанства које он изговори полазећи на пут; и благодараше Бога који тако устроји те свети Бонифатије постаде благопријатна жртва Богу за своје и њене грехе.

Затим Аглаида на имању свом удаљеном од Рима десет километара подиже дивну цркву у име светог мученика Бонифатија и положи у њој са великом чашћу свете мошти његове, јер молитвама мученика биваху многа чудеса: исцељиваху се болесници, изгоњаху се ђаволи из људи, и испуњаваху се молитве многих који се мољаху на светитељевом гробу.
Потом и сама блажена Аглаида, раздавши сва своја имања ништима и убогима, одрече се света, и поживе осамнаест година у великом покајању, па с миром усну у Господу, и придружи се светом мученику Бонифатију, положена крај његовог гроба.
Тако ово двоје светих, на чудесан начин променивши свој ранији живот, добише добар крај;

он, крвљу омивши грехе своје, удостоји се мученичког венца;

а она, сузама и суровим живљењем, очисти себе од скверни;

и обоје се јавише оправдани и беспрекорни пред Господом нашим Исусом Христом, коме слава вавек.

Амин.

 

Извор: Житија Светих, Светосавље.орг

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.